Dnes je sobota, 26.november 2022, meniny má: Kornel
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Lekárski odborári a vláda ku konečnej dohode o plnení požiadaviek LOZ zatiaľ nedospeli

november 22, 2022 - 07:02
Predstavitelia Lekárskeho odborového združenia (LOZ) sa na pondelkovom desaťhodinovom rokovaní s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským a ministrom financií Igorom Matovičom zatiaľ nedohodli na splnení ôsmich požiadaviek lekárskych odborárov.
Foto: 

Ako na brífingu po rokovaní uviedol predseda LOZ Peter Visolajský, v utorok budú rokovania pokračovať na Ministerstve zdravotníctva SR o reforme vzdelávanie mladých lekárov. „Za nás je veľká snaha, aby sme to tento týždeň vyriešili,“ povedal. Rokovania sú podľa neho také zdĺhavé preto, že sa odpovede a stanoviská od vládnych predstaviteľov „dosť menia".

Šéf LOZ zopakoval, že ústupok v platoch lekárov, ktorý odborári predstavili v sobotu, stále platí. „Na tento náš kompromis nepristúpili," povedal Visolajský. Odborári podľa neho od vlády žiadali písomné prísľuby a zábezpeky plnenia ich požiadaviek. „Pohli sme sa v tom, že sme povedali, aké zábezpeky chceme a aké chceme riešenie jednotlivých bodov, prešli sme si to slovne," povedal predseda LOZ.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) po rokovaniach s odborármi upozornil na to, že až v pondelok predstavitelia vlády prvýkrát dostali od LOZ sedem požiadaviek v písomnej forme. „Už teraz na tom intenzívne pracujeme na ministerstve zdravotníctva," povedal. Tieto požiadavky rezort podľa neho zapracuje do návrhu dohody s LOZ. Potvrdil, že v utorok bude na ministerstve zdravotníctva rokovanie k reforme vzdelávania mladých lekárov. „Všetko ostatné už chceme mať zapracované, aby sme si to mohli rýchlo prejsť, či Lekárske odborové združenie s týmto znením bude súhlasiť," povedal. Verí, že s LOZ nakoniec vláda dospeje k dohode.

„Znova sme sa zasekli na platoch," povedal po rokovaní minister financií Igor Matovič (OĽaNO). Upozornil na to, že verejné financie na Slovensku sú v ťažkej situácii. Zopakoval ponuku vlády na zvýšenie základných platov lekárov medziročne o 35 % v prípade praxe lekárov 20 a viac rokov. LOZ pritom podľa neho žiada o zvýšenie platov o 59 %, resp. o 44 % podľa dĺžky praxe. „Na takéto zvýšenie v žiadnom prípade nemáme," zdôraznil. LOZ má dať v utorok do 12:00 vláde definitívnu odpoveď, či dokáže zľaviť zo svojich platových požiadaviek a akceptovať ponuku vlády.

- - Inzercia - -