Dnes je nedeľa, 02.október 2022, meniny má: Levoslav
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ľudia, prosím, neopúšťajme sa

september 21, 2022 - 16:00
Možno počas ťažkých dní, možno, keď potrebujete podporu, spomeňte si na tieto životom osvedčené múdrosti.
Foto: 
shutterstock

Depresia klame

Jedným z kľúčových príznakov depresie je nevidieť žiadnu nádej. Žiadna budúcnosť. Cítite sa byť ďaleko od tunela so svetlom na konci, zdá sa, že je zablokovaný na oboch koncoch a vy ste v ňom. Depresia vás núti myslieť si, že veci sú nesprávne. Ale samotná depresia nie je lož. Je to tá najskutočnejšia vec, akú človek môže zažiť.

Nie si sám, si v temnej krajine s miliónmi obyvateľov

Nikdy predtým ste sa takto necítili a šok zo zostupu vás traumatizuje, ale vedzte, boli tu aj iní, zažili to, čo prežívate vy. Ste v síce temnej krajine, ale s miliónmi obyvateľov.

Depresia a úzkosť sa často spájajú

Pridanie úzkosti k depresii je čosi ako pridanie kokaínu k alkoholu. Tlačí rýchlo dopredu na celý zážitok. Ak máte depresiu samu o sebe, vaša myseľ sa ponorí do močiara a stratí dynamiku, ale s úzkosťou v kokteile je močiar stále močiarom, akurát močiar má teraz v sebe víry.

 Zlé dni prichádzajú v stupňoch

Nie sú všetky rovnako zlé. A tie naozaj zlé, aj keď hrozné na prežitie, sú užitočné na neskôr. Uložíte si ich. Banka zlých dní. Deň, keď ste museli vybehnúť zo supermarketu. V deň, keď ste boli tak deprimovaní, že ani jazyk sa nepohol. Deň, keď ste rozplakali svojich rodičov. Deň, keď ste sa skoro hodili z útesu. Takže, ak máte ďalší zlý deň, môžete si povedať: Dobre, toto je zlý pocit, ale boli aj horšie. A aj keď si nedokážete predstaviť horší deň – keď ten, ktorý žijete, je ten najhorší, aký kedy bol –, aspoň viete, že banka existuje, a že ste do nej vložili vklad.

Depresia nie si ty, je to niečo, čo sa ti stane

Je to jednoducho niečo, čo sa vám stane. A niečo, čo sa často dá uľahčiť rozprávaním. Slová. Pohodlie. Podpora. Trvá to dlho, kým sa môžete otvorene, slušne, s každým porozprávať o svojich skúsenostiach. Ale zitíte, že rozprávanie je samo o sebe terapiou. Kde sa hovorí, tam existuje aj nádej.

Nájdite svetlo

Slnko, okná s otvorenými žalúziami. Stránky s krátkymi kapitolami a množstvom bieleho miesta či krátke odseky. Svetlo sa dá nájsť všade.

Knihy sú dôvodom, prečo zostať nažive

Každá napísaná kniha je výplodom ľudskej mysle v určitom stave. Pridajte všetky knihy dohromady a dostanete konečný súčet ľudskosti.

Nájdite, čo vám vyhovuje

V budúcnosti môže prísť čas, keď si znova vezmete tabletky, ale zatiaľ robte to, o čom viete, že vás drží na úrovni. Cvičenie určite pomáha, rovnako ako joga a zahĺbenie sa do niečoho alebo niekoho, koho milujete.

Radosť, ktorá sa vyrovná tejto bolesti

Jedného dňa zažijete radosť, ktorá sa vyrovná tejto bolesti. Budete plakať euforické slzy pri obľúbených piesňach, budete sa pozerať na detskú tvár, keď vám spí v lone, získate skvelých priateľov, budete jesť chutné jedlá, ktoré ste ešte neskúšali, budete sa môcť pozerať pri pohľade z vyvýšeného miesta a neposudzovať pravdepodobnosť úmrtia pádom. Sú knihy, ktoré ste ešte nečítali a ktoré vás obohatia, filmy, ktoré si pozriete pri jedení extra veľkých vedier pukancov, budete tancovať a smiať sa, mať sex, chodiť si zabehať k rieke a viesť nočné rozhovory a smiať sa, až to bolí.

 Vydržte

Môžete tu na chvíľu uviaznuť, ale svet sa nikam neposúva. Vydržte, ak môžete. Život vždy stojí za to.

(Inšpirované knihou Reasons to stay alive od Matta Haiga)

- - Inzercia - -